Blog

Home / ویزا مهاجرت متخصصین

ویزا مهاجرت متخصصین

Date : Dec 26, 2015 Category : اخبار و اطلاعات مفید
Author:

این نوع ویزا برای متقاضیانی ( و افراد خانواده و وابستگان) که دارای تحصیلات ، سابقه کاری در تخصصهای مورد نیاز استرالیا هستند و کارفرمای استرالیایی جهت اسپانسر کردن ندارند ، مناسب میباشد .

ساب کلاسها :

این گروه ویزا دارای سه ساب کلاس اصلیست ، مستقل با شماره ۱۸۹ ، دارای اسپانسر ایالتی با شماره ۱۹۰ و مشروط با شماره ۴۸۹ .از این بین ویزای ۱۸۹ و ۱۹۰ اقامت دائم استرالیا را برای متقاضی موفق به همراه دارند و ویزای ۴۸۹ یک ویزای موقت مشروط چهارساله جهت زندگی در مناطق خاصی از استرالیا (مناطق کم جمعیت) است که فرد دارای این نوع ویزا بعد از دوسال زندگی در استرالیا که یکسال ان را مشغول به کار تمام وقت بوده است میتواند برای اقامت دائم استرالیا اقدام نماید. لازم به ذکر است متقاضیان این ویزا قادر به لاج کردن اپلیکیشن به صورت مستقیم نیستند و باید در ابتدا تمایل خود به این امر را از طریق پر کردن Expression Of Interest(EOI)  اعلام نمایند . سپس شرایط ایشان بر اساس سیستم امتیاز بندی بررسی شده و در دوره زمانی مشخص  در صورت دارا بودن امتیاز کافی (حداقل ۶۰ امتیاز ) و با رعایت ترتیب ثبت و سقف هر رشته در سال برای آنها دعوتنامه برای لاج پرونده ارسال میشود .

لیست رشته ها :

لیست رشته های کاری مورد نیاز استرالیا هر ساله به صورت دو لیست متفاوت اعلام میگردد . لیست اول ، شامل رشته های محدودتریست وبه اختصار به SOL معروف است که متقاضیان ویزای ۱۸۹ باید تخصصی موجود در این لیست را داشته باشند و لیست دوم که تعداد رشته های بیشتری را در میگیرد ، معروف به CSOL است و جهت دو ساب کلاس دیگر مورد استفاده است .

اسسمنت :

متقاضیان این گروه ویزا لازم است قبل از ابراز  تمایل به لاج پرونده مهاجرتی(ثبت eoi) ، ارزیابی موفقی درمورد تخصص خود را از سازمانهای مورد تایید دولت استرالیا دریافت کرده باشند و همچنین حداقل سطح زبان که در مورد متقاضیان غیر انگلیسی زبان حداقل نمره شش در همه باندهای امتحان آیلتس است را دارا باشند . میتوان گفت یکی از پیچیده ترین مراحل اخذ این ویزا دریافت اسسمنت موفق و مناسب جهت لاج پرونده است . با توجه به استنادی که در محاسبه امتیاز سابقه کار و نیز مدرک تحصیلی در مرحله بعد از لاج به تاییدنامه سازمان ارزیاب توسط آفیسر اداره مهاجرت انجام میگیرد ، گاهی اوقات اشتباه در دریافت اسسمنت ( حتی مثبت ) ممکن است به قیمت رد شدن درخواست ویزا و از دست رفتن پول و فرصت متقاضی باشد .

سازمانهای ارائه دهنده خدمات ارزشیابی عموما غیر دولتی بوده و ارزیابی ها توسط کارشناسان شاغل در بازار کار استرالیا که اشراف خوبی در زمینه مورد نظر دارند انجام میگیرد . روال ، هزینه ها ، زمان بندی و نیازمندیهای هر کدام از رشته های شغلی و سازمانهای ارزشیاب جهت ارائه ارزیابی مثبت متفاوت است . در ذیل نام و آدرس وبسایتتعدادی از این سازمانها ارائه میگردد.

VETASSESS : مهمترین سازمان ارائه کننده ارزیابی آموزشهای حین کار در استرالیا که دفتر اصلی آن در شهر ملبورن واقع است و دفاتری در پرت و بریزبین نیز داراست . این سازمان امتحانات خود را جهت تعدادی از رشته ها در خارج از استرالیا جهت شهروندان کشورهای معدودی نیز برگزار میکند . مرجع دولتی و اصلی که وظیفه ارزیابی این رشته ها را برعهده وتاسس گذاشته است TRA نام دارد که البته خود این سازمان دولتی کماکان ارزیابی تعداد زیادی از رشته ها را انجام میدهد . متاسفانه با توجه به برقراری استانداردهای جدید مخصوصا در مورد رشته های فنی و تستها و مصاحبه های حضوری ، دریافت اسسمنت موفق در این رشته ها برای هموطنان ایرانی روز به روز مشکل تر(و بعضا غیر ممکن) میگردد .

Engineers Australia : سازمان مهندسین استرالیا که وظیفه ارزشیابی رشته های مهندسی را بر عهده دارد .

ACS : انجمن کامپیوتر استرالیا که ارزیابی رشته های مربوط به آی تی را در دفتر سیدنی انجام میدهد .

 CPA / ICCA/ IPA : سه سازمان غیر دولتی مجزا که به صورت موازی وظیفه ارزشیابی رشته های مربوط به حسابداری را بر عهده دارند .

Medical Board Of Australia : سازمان دولتی که اسسمنت زمان بر و طولانی اکثر رشته های علوم پزشکی را انجام میدهد .

مراحل اخذ ویزا :

به طور خلاصه مراحل اخذ ویزاهای این برنامه به صورت زیر است :

– اخذ اسسمنت

– اخذ نمره آیلتس مورد نیاز ( برای اسسمنت  بیشتر رشته ها نیاز به ارائه آیلتس وجود دارد)

– ثبت eoi

– دریافت دعوتنامه

– لاج پرونده

بعد از لاج پرونده نیز با توجه به درخواستهای آفیسر مراحل دیگری مانند ارسال فرمهای مشخصات جهت انجام سکوریتی چک ، ارائه مدارک پشتیبان جهت اثبات سوابق کاری و یا چک شدن محل(های) کار و.. انجام میگیرد.

جدول تست امتیازات :

فاکتور شرح امتیازات
سن ۱۸-۲۴ ۲۵
۲۵–۳۲ ۳۰
۳۳–۳۹ ۲۵
۴۰–۴۴ ۱۵
۴۵–۴۹ ۰
سطح زبان IELTS 6 / OET B 0
IELTS 7 / OET B 10
IELTS 8 / OET A 20
سابقه کار تخصصی خارج از استرالیابین سه تا پنج سال ۵
بین پنج تا هشت سال ۱۰
بالای هشت سال ۱۵
داخل استرالیابین یک تا سه سال ۵
بین سه تا پنج سال ۱۰
بین پنج تا هشت سال ۱۵
بالای هشت سال ۲۰
تحصیلات دکترا ۲۰
لیسانس و بالاتر ۱۵
فوق دیپلم یا تایید سابقه کار در حد فوق دیپلم ۱۰
تحصیل در استرالیا اخذ مدرک تحصیلی در داخل استرالیا ۵
فاکتورهای دیگر
در مناطق کم جمعیت استرالیا ۵
تایید تخصص همسر ۵
گذراندن حداقل یکسال Professional Year در استرالیا ۵
اسپانسر اسپانسر شدن توسط ایالت ۵
اسپانسر شدن توسط ایالت جهت زندگی در مناطق کم جمعیت و یا اقوام ساکن این مناطق

CONNECT WITH US

© Copyright 2019 کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت آوا استرالیا میباشد.All right reserverd.

Powered by MONOTECH